W Ukrainskie Karpaty na lekko, bez bagarzu. Pszejazdy autokarem i spacery w gory.

• Karpaty • 7 dni • 15 km/dzień (piesza część), 920 km – pszejazdy autocarem • $300 • Stopien trudnosci: nizki




Lwow ➺ Wodospad Kamenka ➺ Latorsky pass ➺ Wieś Pylypets ➺ Grzbiet Polonyna Borżawa ➺ Wodospad Szypit ➺ Bunkier zlinii obrony "Arpad " ➺ Wykresy zamku ➺ Pałacu Schönborn ➺ Miasto Mukaczewo ➺ Zamek Palanok ➺ Woda termalna w miejscowości Koshino ➺ Piwnice i Zamek templariuszy w miejscowości Serednie ➺ Użhorod ➺ Nevitsky zamek ➺ Wieś Lumshory ➺ Góra Polonyna ➺ Runa ➺ Wodospad Partizan ➺ Lwów


Aktywna wycieczka dla każdego. Niezwykle intensywna i nie wymaga doświadczenia. Dni zwiedzania miast i zamkow zmieniaja piesze pszejscia po goram w pięknych miejscach. Zakwaterowanie w komfortowych domach na wsi (pokoje na 2, 3 lub 4 osóby). Wszystkie piesze przejścia beda na lekko, bez bagarzu, aby zobaczyc jak najwięce obiektów, bedzie duzo pszejazduw autocarem. Odwiedzimy terytoria należące w pszeszlosci do Republiki Czeskiej, Polski, Austro-Węgrii. Zobaczymy wodospady Kamenka, Partizan i Shipot. Odwiedzimy pozostałości Niewickiego zamku kolo Uzgorodu, zamku "Palanok" w Mukaczewo, bunkier z linii obrony "Arpad", zamek-pałac grafow Schonborn, winne piwnice i zamek Templariuszy w miejscowości Serednie. Pospacerujemy w parku i zamku Użgorod. Pszejdziemy grzbiety, szczyty i alpejskie łąki Zakarpacia! Zapoznamy się z kolorytem lokalnego życia, architektury, kuchni. Zrelaksujemy się w saunie z karpackiej drewna, wykąpiemy się w wodach termalnych. Prodegustiruemy zakarpackie wina w winnych piwnicach.


Spotkanie we Lwowie, poznawamy sie w grupie nawzajem, kwestie organizacyjne. Wyjazd do wsi Pylypets. Po drodze zwiedzamy wodospad Kamenka w Beskidach Skole. Daliej czeka na nas obiad w karczmie we wsi Korostiv w miejsowosci Skole obwodu Lwowskiego. Daliej pszejezrzamy Latorska pszelacz, zatrzymyjemy sie do sesji zdjęciowej na przełęczy przed miasta Wolowets, z którego otwieraja sie wspaniałe widoki na grzbiet Polonyna Borżawa.

Wieczorem przybywamy do wsi Pylypets. Poraz pierwszy wieś wzpomina sie w źródłach pisanych w 1463 roku. Dziś Pylypets - znany ośrodek narciarski z najdłuższym w Karpatach zjazdem - 4000 metrów. Wieś zachowała piękny drewniany kościół z dzwonnicą, wybudowany w 1762 roku.

Osiedliamy sie w komfortowym dworku. Koliacija z miejscowa kuchnia. Impreza.

Zrana po sniadaniu wybieramy sie na pieszy spacer na lekko, bez bagarzu na szczyt gory Stij (1681 m) - najwyższy szczyt grzbietu Polonyna Borżawa i puzniej na szczyt Welykyj Werch (1598 m). To doskonałe punkty widokowe, pamiętaj, aby zabrać ze sobą kamere!!! By zaoszedzic sile korzystamy z wyciągu narciarskiego, który działa przez cały rok, on wywiezie nas na pol drogi do szczytow. Na grzbiecie uzadzimy sobie mala przekąske. Wieczorem wracamy do rezydencji, gdzie czeka na nas sauna z drewna Karpatskiego i koliacija z impreza.

Grzbiet Polonyna Borżawa - pasmo górskie w Karpatach Ukraińskich czesc grzbietu Poloninskiego. To alpejskie łąki obszarem ponad 50 km kw, długośca 30 km, wysokośća do 1681 m (Góra Stij). Borżawa to najdłuższa polonina (łąk alpejski) Zakarpacia. Niezwykle maliownicze i niezapomniane mesce. W jasna pogoda widoki dookola na kilkadziesiąt kilometrów.

Po śniadaniu kolejką linową wyjezzamy do stop góry Guimba (1491 m) i wznosimy se na jej szczt. Następnie grzbietem pszechodzimy do gory Magura Gide (1516 m). Widok z jej szczytu jest hipnotyzujący.

Po obiedzie w maliowniczym miejscu miedzy Gimba a Magura stopnjowo schodzimy do wsi Pylypiets nowa droga, po prawej zostawiamy sosiedska starozytna (1463 r.) wioske Izki.

Wracamy do naszego dworku, gdzie czeka na nas koliacia.

W tym i następnych dniach czeka na nas bardzo ruchliwy program. Po śniadaniu wybieramy sie do wioski Werhniaja Grabivnitsa, gdzie zajzymy do liochow wojskowego bunkru linii obrony "Arpad", stworzony przez wojska węgierskie w ramach nazistowskich Niemiec od 1938 do 1943 by blokowac Armię Czerwoną na wszyskich Karparskich pszelaczach majacych na ten czas strategiczne znaczenia na drodze do Europy. To miejsce jest po prostu niesamowite.

Linia Arpad powstała w 1943/44 liatach w obronie od "czerwone hordy" (cytat z książki historyka wojskowego). Linije obrony Arpad dzierzala 13-a Dywizjia Piechoty I węgierskiej armii w składzie armii faszystowskiej.

Po zwiedzaniu bunkra jedziemy do mysliwskiego zamku - pałacu Schonborn (1890) - unikalny zabytek historii i architektury, który jest uważany za jeden z klejnotów Zakarpacia. Każdy szczegół zamku jest ozdobą pałacu. Drzwi i okna są ozdobione witrazami na tematy biblijne.

Po lunchu w miejscowości Chinadievo, odwiedzamy zamek św Miklos, zbudowany w XV wieku. Zamek zbudowany jako podobizna starszych romańskich feudalnych twierdz. Wioska Chinadievo w której znajduje sie ten zamek poraz pierwszy upomina sie w 1214 roku. Po wizycie w "Castle of Love" (druga nazwa zamku św Miklos) dojazzamy do kompleksu rekreacyjnego "Koshino" gdzie sa gorące źródła wód termalnych. Kapiel liezy w odlieglosci 1,5 km od wsi Zakarpackiej Kosonen (Koshino) w pobliżu granicy węgierskiej.

Woda termalna wznosi sie z 1190 metrów głębokości oraz i dostawia się do basenu w temperaturze 41 stopni Celsjusza. Kąpiel w niej pomaga w leczeniu chorób układu mięśniowo-szkieletowego, systemu sercowo-naczyniowego, oraz układu nerwowego i innych chorob. Na terenie kąpieliska "Koshino" umieszczone pięć basenów, trzy z których termiczne. Dlia odwiedzających kompleks "Koshino" sa dostępna za darmo sauna fińska.

Po kąpieli, wybiramy sie do wsi Zapson tam mamy koliacija i zostajemy na noc.

Wcześnie rano zbiramy rzeczy i wyruszamy do zameku "Palanok" w Mukaczewo, ktory znajduje się na wzgorzu pochodzenia wulkanicznego, ma on powierzchnie prawie 14.000 m kw. Po raz pierwszy wspomniano o nim w dokumentach w XI wieku. W liatach 1396/14 w skale, na której stoi zamek, wycięto studnie 85-metrowej głębokosci. Od 1685 do 1688 zamek przetrwał jeden z największych oblężeń, która wykonaly wojska cesarza austriackiego. Po zdobyciu zamku austriacy odbudowali go i stal sie on naisilniesza twierdza na wschodzie imperium austriackiego. W 1782 roku otwarto tam więzienie polityczne Monarchii austriackiej , w którym za ponad 100 lat, pszebywalo więcej niż 20.000 więźniów. Teraz w zamku Mukaczewo jest muzeum historyczne, który my tez oczywiscie odwiedzimy.

Daliej wedlug planu – wioska Serednie, znana od 12 wieku, nazwa ktorej związana jest z polozeniem geograficznym pomiędzy dwoma głównymi miastami Zakarpacia - Użhorodem i Mukaczewym. Wieś słynie ze swoich win, pierwsza wzmianka o których sega 1417 roku, lokalne wina są bardzo poszukiwane na świecie i nie sa gorsze od najlepszych europejskich markowych odpowiedników. W 17 wieku, były eksportowane do Europy, a Piotr I nawet kupił niektóre z lokalnych winnic. Najsłynniejsza lokalna marka – to jest wino "Troyanda Zakarpacia" ta marka w 1966 roku otrzymała złoty medal na międzynarodowej wystawie w Sofii.

Wino jest przechowywane w piwnicach, o długości 4 km, (niestety, w tej chwili otworzono dlia ekskursij tylko niewielka część z nich). Winnice zbudowane w 16 wieku przez Turków przechwyconych, mieszkańcy od dawna nazywane piwnice jako "tureckie". Bardzo kolorytne sa widoki na rzady beczek po 700-5000 litrów. Jest tutaj również beczka- rekordsmen 10594 litrów.

Obecnie piwnice wynajmowane sa lokalna agrofirma "Leanka" przedstawiciel której pszeprowadzi ciekawa ekskursije piwnic z degustacja siedmiu rodzajów wina produkowanych w tej chwili. Kazde z upodobanych win mozna kupic w sliepie obok winnicy.

Oprócz piwnic Serednie slynie jeszcze pozostalosciami zamku templariuszy (13 wieku) jest on uważany za najdaliej wysunięty na wschod zamek zbudowany pszez ten zakon.

On jedyny na plaskim terenie Zakarpacia jest zbudowany w stylu romańskim, co sprawia, go wyjątkowym. Co zainteresowalo w daliekiej Karpatskiej krainie templariuszy?, nie tylko mnichów i żołnierzy, ale także wielki biznes jest jasne: białe złoto średniowiecza - sól zaliezami której od dawna słynie Zakarpacie.

Po zwiedzeniu zamku jedziemy do miasta Użgorod - centrum regionu Zakarpacia. To starożytne europejskie miasto z licznymi zabytkami historycznymi i kulturalnymi. Czeka nas tutaj zamek Użhorodski, pierwsza wzmianka o ktorym w historycznych dokumentach sega IX wieku. Zwiedzimy tez Muzeum Architektury Ludowej i Bytu - to jeden z pierwszych muzeów na wolnym powietrzu na Ukrainie, który został otwarty w 1970 roku (przedstawione tam domy grup etnograficznych - łemkow, bojkow i huculi i węgierskich i rumuńskich mieszkańców regionu).

Użhorodski Zamek – to historyczne serce miasta Użhorod na Zakarpaciu. Zamek został wzniesionyw średniowieczu pszez magnatów Druget następnie wielokrotnie przebudowywan. Teraz otworzono w nim muzeum.

Zakarpacki Muzeum Architektury Ludowej i Bytu w Użhorod - składa się z zabytkow wiejskiej architektury Zakarpacia i najbardziej populiarn formy sztuki ludowej i rzemiosła. W skansenie sa 7 dworow, 6 budynków mieszkalnych, kościół, dzwonica , szkoła, kuźnia, olejarniua, mlyn i karczma. W muzeum znajduje sie ponad 14000 eksponatow.

Po obiedzie w jednej z miescowych restouracij, jezeli na to pozwoli czas zrobimy krotki spacer po miescie, po czym wyruszamy do wioski Newytske by poogladac resztki Newitskiego zamku, to est w 12 km od Użhorod.

Nevitsky Zamek został zbudowany w XIII wieku na wzgórzu nad doliną rzeki Uż na miejscu wcześniejszej drewnianej fortyfikacji. W 1241 został zniszczony przez hordy Mongoło - Tataró, ale w drugiej połowie XIII wieku został odbudowany. Wraz z rozwojem broni palnej zamek ciągle byl przebudowywany i końcowy swoj ksztalt nabyl na poczatku XVI wieku. W 1644 roku zamek został zdobyty i zniszczony pszez wojewode zTransylwanii Gyorgy Rakoczy. Od tego czasu zamek nie został odbudowany i doszedl do naszych czasów w postaci ruin. Po zwiedzeniu zamku jedziemy do wsi Lumszory gdzie zostajemy na noc w wiejskim dworu.

Wcześnie rano, po odpoczynku po dwoch dniach podrozy autocarem, zabierając ze sobą wodę, ciepłe ubrania, przekąski i dobre samopoczucie, na lekkio wchodzimy na Góre Polonyna Runa (1479 m), znanej z porzuconej strategicznej bazy rakietowej na jej szczycie. Otwierajacy sie widoki na otaczające pasma górskie na tle rakietowych kopalni stworzy poczucie odległej przyszłości. Ciekawa historia instruktora o tych miescach dobrze dopełni obraz. Po drodze do szczytu zapoznamy się z alpejskia wioska Lumshory – rekreacijna stolica obwodu Pereczyn na Zakarpaciu. Wioska slynna jest ze swoich czanow - ogromnych kotłow, w których jako ziolowych wannach "grzeje sie" 5-6 osób na raz. Po dość trudnym spacerze (24 km tam iz powrotem) na Polonyne Rune powracamy do domu, gdzie czekają na nas podgrzany do 38 stopni Chan – kąpielisko pod czas ktorego czas od czasu zanurzamy sie w potok gorskiej rzeki Turitsa To wspanialie łagodzi zmęczenie nagromadzone w ciągu dnia.

Po śniadaniu robimy pieszą wycieczkę do wodospadu Partizan, który jest w 5 km od domu. Po wrócie zbieramy rzeczy, i wybieramy se autokarem do Lwówa. Jechac bedziemy przez uzdrowisko Polana, gdzie będziemy mieli okazję skosztować pyszna woda mineralna. Następny przystanek na obiad w karczmie na Latorskiej pszeleczy - to granica miedzy obwodem Lwówskim i Zakarpaciem. A kiedy bedziemy czekac na zamowione smaczne dania, bedziemy mieli okazije zrobic zakupy suwenirow, upomiatek na ryneczku tuz pszed karczma. Po pysznym obiedzie kontynuojemy naszą drogę do Lwowa. W okolicach godziny 18.00 czasu kijopwskiego pszybywamy na dworzec glowny we Lwowie.

Po powrocie do Lwowa polecam pobyt we Lwowie na kilka dni. Na Ukrainie istnieją miasta gdzie można zobaczyć wiele ciekawego i Lwów pierwszy wśród nich! Mozna wynajac niedrogi hostel spedzic czas bardzo wspanialie.


Uwagi:

• W czasie wycieczek, długośc drogi może być skrócona to zaliezy od stanu fizycznego uczestnikow lub odwrotnie pszedluzona pszy checi uczestnikow dluzej pszybywac w jakims pieknym miejscu i t.d.

• Ewentualny udział rodzin z dziećmi od ponad dziesięciu lat. Ale należy pamiętać, że na trasie wiele długich pszejc, upewnij się, że dziecko jest odporne na podruze autokarem.


Co jest wliczone w cenę:

• Praca instruktora • Usługi transportowe – pszejazd autokarem Lwow – cala trasa - Lwow (cena uslugi - w zależności od liczby uczestników wycieczki) • Nocliegi w wygodnych osiedlach • Oplata ekskursij wedlug programu • Wejście do parkow narodowych, zamków itp. • Kolejka linowa w ramach spaceru na 2. i 3. dzień trasy • 3 gorące posiłki dziennie (w ramach spaceru - obiad - przekąskę, gorąca herbata) • Kąpiel w zbiornikach w miejscowości Lumshory • Kąpiel w miejscowości Pylypets w 2. dniu zwiedzania • Kąpiel w wodach termalnych w miejscowości Kosino • Zwiedzanie piwnic z degustacją win


Co nie jest wliczone w cenę:

• Koszt pszejazdu do Lwowa • Posiłki w pociągu i t.d. • Suweniry i t.d.


Ważne:

Ograniczenie maksymalnej liczby uczestników do 12 osób! Wynika to z obecności określonej liczby miejsc w transporcie i osiedli!!!


Jak się dostać:

• Tam. Dostajemy sie dworzec we Lwowie. Instruktor Wiaczesław Zotov spotyka wszystkich uczestnikow wycieczki w pobliżu głównego wejścia dworca koliejowego we Lwowie o 10 rano czasu lokalnego w 1. dniu wędrówki. Można przyjść na dzień lub dwa przed czasem, zwiedzic Lwow - my pomożemy wam zarezerwować tani hostel.

• Powrót. Zaleca się zarezerwowac bilety na powrot nie wcześniej niż na 18 godzine czasu lokalnego.ostatniego dnia podrozy. Mozna tez zostac na kilka dni we Lwowie. Tez zarezerwujemy tani noclegi po uzgodnieniu.