Weekend w obozie gorskim w Ukrainskich Karpatach

• Karpaty • 3 dni • 10-15 km/dzień • $70 • Stopien trudnosci: nizki




Lwów ➺ Wolowets ➺ Wieś Pylypets ➺ Grzbiet Polonyna Borżawa ➺ Wodospad Szypit ➺ Gora Guimba (1491 m) ➺ Góra Magura ➺ Gide (1516,8 m) ➺ Góra Welykyj Werch (1598 m)➺ Góra Stij (1681,5 m) ➺ Wolowets ➺ Lwów


Nowa trasa, gdzie jest okazja, aby poznac Ukrainskie Karpaty, bez pszenoszenia ciezkich bagarzy, bez plecaków, na lekko, zabaczyc maliowniczy grzbiet Polonyna Borżawa (najwyższy punkt - Góra Stij - 1681 m) - najdłuższe alpejskie łąki (Polonyny) Zakarpacia. Trasa niezwykle intensywna i widokowa, pozytywne emocje i wspaniałe zdjęcia są gwarantowane. Noce spędzimy w stacjonarnym obozie u stóp gory Guimba (powyżej 1000 m). Drewno i woda z górskigo potoku, sa w pobliżu obozu. Pisze pszejscia na lekko każdego dnia, pod czas ktorych oboz pozostanie pod ochrona.


Spotkanie we Lwowie, znajomość, kwestie organizacyjne, wyjazd pociągiem Lwów - Mukaczewo o 07:02 do miasta Wolowets, miasto-gmina w obwodzie Zakarpacia. Pszybywamy o 10:00, po czym na wynajetym autocarze docieramy do wsi Pylypets. Po przyjeździe do wsi zabiramy rzeczy i wspinamy się na narciarskim wycagu do stop gory Guimba i po 30-40 minutach pszejscia prosta nieskomlikowana ścieżka znajduje się na kolorowej łące, na wysokości 1000 metrów nad poziomem morza. Uzadzamy oboz namiotowy z ktorego przez trzy dni bedziemy robic wyjsca w gory.

Po pysznym obiedzie, wspinamy się na górę Guimba (1491 m), z której w jasna pogode otwieraja sie wspaniałe widoki na wiele dziesiątków kilometrów. Ponadto, jeśli czas pozwoli, wspinamy sie na szczyt Magura Gide'a (1516,8 m). Przez wieczorem powracamy do obozu, obiad, zapoznanie się, ognisko, impreza.

Po śniadaniu kontynuojemy znajomość z grzbietu Polonyna Borżawa. Trawersa przechodzimy do przełęczy pomiędzy górami i Welykij Werch a Guimba i zaczynamy wchodzić do najwyższego szczytu rzbietu gore Stij (1681,5 m). Po zdobyciu góry, obiad (suchy prowiant i gorąca herbata) wspinamy sie na drogi najwyższy szczyt – Welykij Werch (1598 m) I wieczorem wracamy do obozu.

Grzbiet Polonyna Borżawa - pasmo górskie w Karpatach Ukraińskich czesc grzbietu Poloninskiego. To alpejskie łąki obszarem ponad 50 km kw, długośca 30 km, wysokośća do 1681 m (Góra Stij).

Borżawa to najdłuższa polonina (łąk alpejski) Zakarpacia. Niezwykle maliownicze i niezapomniane mesce. W jasna pogoda widoki dookola na kilkadziesiąt kilometrów.

W tym dniu zbieramy namioty i rzeczy i wrócamy do wyciągó, dzięki któremo schodzimy do Pylypets wsi. Zostawiamy rzeczy w gospodarstwie i robimy pieszą wycieczkę do jednej z lokalnych atrakcji - wodospadu Shipot slynny on jest z miedzynarodowych festiwali hippisowskich. Po zwiedzeniu wodospadu przeznaczamy trochę czasu, aby wybrać się na targ z pamiątkami, daliej obiad (suchy prowiant i gorąca herbata) i powrót do gospodarstwa, gdzie czeka na nas autocar do miasta Wolowets. Po drodze robimy przystanek by koniecznie zobaczyc drewniany kościół i dzwonnice, wybudowany w połowie 18 wieku. O 17:39 wyjeżdżamy pociągiem do Lwowa, przyjazd dworzec glowny o 20:45.


Co jest wliczone w cenę:

• Praca instruktor • Podróż pociągiem ze Lwowa do Volovtsa i z powrotem • Wynajem autokaru • 3 posiłki pod czas trasy (z wyjątkiem śniadania w dniu 1-ym i kolacji w dniu 3-cim) • Kolejka linowa w 1 i 3 dniu w trasy • Ekskursia do wodospadu Szypit • Ochrona obozu


Co nie jest wliczone w cenę:

• Wypożyczenie sprzętu • Upominki, suweniry • Apteczka na cala grupe


Как добраться:

• Туда. Встреча во Львове, в 6:30 утра на главном Ж\Д вокзале возле справочного бюро. Выезд на поезде Львов–Мукачево в 7:02 в город Воловец, районный центр Закарпатской области. По прибытию в Воловец в 10:00 утра на арендованном автотранспорте доезжаем в село Пилипец.


Wyposażenie osobiste do tej wycieczki:

1. Plecak ( dla dziewczyn co najmniej 60 litrów, dla mężczyzn co najmniej 80 litrów ). Koniecznie z szerokim zapięciem na pasek, z regulacją wysokości, szerokie ramiączka, wygodny! Upewnij się, że wszystko działa - fasteksy , zamykające zamki, rzeby szwy były całe. Wdomu ustawcie system formowania plecy.

2. Spiwor: sezonowy, z temperature komfortu (nie ekstremalne) od -5 do -10 stopni, a liatem od -5 do +5 stopni. Im cieplejszy śpiwór - tym lepiej, jak muwa rosianie od paru kosci nie bola a postukiwac zebami od zimna nie jest zabardzo pszyjemnie. Generalnie temperature komfortu śpiwóra - bardzo kontrowersyjna sprawa. W duzym stpniu, to zależy od uczciwości producenta śpiwora, a także osobistego wyczucia zimna I ciepla. Średnio, producenci na etykietach zaniżaja temperaturę co najmniej na 5 stopni - to znaczy, jeśli na liście Komfort 5 to prawdopodobnie pszy 5 będzie zimno, a komfortowo bedzie pszy 10. Nocne temperatury w górach zależa nie tylko od regionu, ale także od pogody w danym roku. Zaliecamy pszed podroza sprawdzic temperaturę w regionie, do którego chcesz się udać. Na Krymie i Abchazji letnie noce mogą być bardzo ciepłe I lietni śpiwór wystarczy. W Karpatach i na Kaukazie zawsze jest lepiej mieć ciepły śpiworek (w ujemnych temperaturach).

3. Piana (mat z pianki poliuretanowej).

4. Piana (siedzenia) - znany jako "Pendel", "sidushka".

5. Kubek, miska, łyżka, nóż (opcjonalnie) - z tworzywa sztucznego lub stali nierdzewnej. NIE ceramika/szkło! Tworzywa sztucznego - trudniej zmywac od tłuszczu, ale metal (jeśli nie termiczny) grozi oparzeniem rąk – wybieraj to, co bardziej do gustu.

6. Individualna apteczka (zwykle dlia Ciebie leki, kremy z filtrami, Chapstick od spękania warg, plastry w rolkach, bandaż elastyczny - lepiej wziąć początkujących). Na grupę będzie wielka apteczka z lekami.

6а. Srodki pszecw klieszczy - tylko na wycieczek w maju.

7. Dokumenty: paszport, dowód osobisty, ubezpieczenia, i t.d. – naliezy spakowac w szczelnie zamkniętym opakowaniu.

8. Latarka (czołówka jest dużo liepsza, z zapasowym zestawem dobrych baterii).

9. Dlia tych kto chce zabrac kamere – zadbajcie tez o upakowanie pszeciwdeszczowe I dobra baterije.

10. Rzeczy toaletowe: cienki ręcznik (najlepiej - mikrofibra), szczoteczka do zębów I mała tubka pasty do zębów, papier toaletowy, kawałek mydła, saszetek szampon, chusteczki, itp. - wszystkio malych rozmiarow i opakowan!

11. Ciepły sweter z golfem, najlepszy materiał "polar" lub "Polartec" (syntetyczny, szybkoschnący, lekki i ciepły).

12. Buty trekkingowe (nie szmata, silne, mocno tszymajacy kostke, rowkowane na podeszwach). Najważniejszym elementem stroju! Buty powinny być solidne i juz po noszeniu. Nowe buty koniecznie naliezy roznosic pszed wycieczka, conaimniej tydzien spacarujac w miescie.

13. Adidasy (sneakers) – to tez indywidualnie. To powinno być łatwe, wygodne, szybkoschnące. Przydatne na wieczory przy ognisku, w pociągach i miastach.

14. Sandały lub klapki - takie które mogą być mokre, będą przydatne dla pszejscia pszez potoki I rzeki. Wygodny sandały turystyczne na rzepy. Mogą one również byc pszydatne by chodzić w pociągu, na plaży, w cywilizacji.

15. Skarpety wełniane, lub skarpetki termiczne - 2-3 pary (na dzien i na noc). Wełna ogrzewa nawet wilgotna, to jej zaleta. W wełnianych skarpetach mozna iść w mokrych butach.

16. Skarpety / B - 3-5 pary (w zależności od tego, czy chcesz I jak czesto ich prac :) ).

17. Wymiana bielizny - kilka zestawów.

18. Spodnie do chodzenia (przydatne jeśli spodnie odpinane - wtedy nie trzeba szortow). W nich mozna też jechać w pociągu. Dżinsy lepiej zostawić w domu, ten dodatkowy ciężar. Tkanina lepiej mocna, zbyt cienkie spodnie benda szybko podarte o krzaki.

19. Spodnie polarowe albo bielizna termiczna (na noc i dlia wymiany).

20. Storm-spodnie (wiatro - wodoodporne). Opcjonalne, to zaliezy od pory roku i pogody w regionie. W porze deszczowej - niezastąpiona rzecz.

21. Spodenki.

22. Strój kąpielowy lub kąpielówki.

23. Koszule - 2-4 szt., bawelniane i syntetyczne. Na spacery lepsze syntetyki (termokoszulka), ona jest mniej pszemokalna, łatwo zmywasie i szybko schnie. W bawelnianej koszulce wygodniej spać i na spacer do parków i cywilizacji.

24. Koszulka z długim rękawem dla ochrony przed słońcem.

25. Wiatrówka (lekka kurtka wiatroszczelna).

26. Plaszcz pszeciwdeszczowy - mocny, nie z cienkiego polietylenu! Pozostanie on na pierwszym krzaku. Potrzebujemy naprawdę dobry płaszcz, do deszczu musimy byc zawsze gotowy! Istnieja poncza, płaszcze przeciwdeszczowe, którzy pszkrywaja razem z plecakiem. To również dobre rozwiązaniem.

27. Peleryna na plecak przed deszczem Ponczo na plecak. Poszukajcie w ukrytych kieszeniach plecaka, na dole lub na zaworze! Często jest one sprzedawane w połączeniu z plecakim. Jeżeli jest płaszcz pszkrywajacy razem z plecakiem, peleryny na plecak oddzielnie można nie brac.

28. Panama, szalik, czapka lub chustka - lekki (do ochrony przed słońcem).

29. Rękawice robocze (na prace pszy ognisku).

30. Kijki trekkingowe (opcjonalnie). Będzie można znaleźć normalnego drążka bezpośrednio w kampanii.

31. Butelka wody - 1,5 litra, lub pusta.

32. Duża torba na śmieci 120 l. - jako wkładka w plecaku (ochrona rzeczy przed wilgocią i woda).

32а. Worki na śmieci na rolce 30-50 l. – opakowania jest przydatne do mokrych i brudnych rzeczy. Można wziąć tylko kilka silnych pakietów z supermarketu.

Dodatkowe ocieplienie na wiosnę i jesień, dlia Karpat - ZAWSZE:

• Bielizna termiczna (w nocy moga być pszymrozki);

• Cienki szalik polar, czapka, rękawiczki (na noc, zimne, wietrzne dni i wieczorne spotkania przy ognisku).

Wszystkie powyższe urządzenia powinny ważyć około 10-13 kg (w zależności od jakości i solidności samych rzeczy). Często nadwagę stnowi duże ilości szamponu, książek i innych hanteli. Zostaw to w domu!