Grzbiet Gorski Polonyna Borzawa

• Karpaty • 7 dni • 86 km • $110 • Stopien trudnosci: sredni




Lwów ➺ Wolowets ➺ Mezgiria – rzeka Koziaj ➺ Gora Kuk ➺ Pszelacz Prislop ➺ Gora Krugla ➺ Dzienny odpoczyneki sauna we wsi Pylypets ➺ Pszelacz Volovetsky ➺ Pszelacz Beskid ➺ Góra Yavirnyk ➺ wieś Lawochne ➺ Lwów


Polonyna Borżawa - pasmo górskie na Poloninskim grzbiece Ukraińskich Karpat polozonej miedzy rzekami Latorica a Rica na Zakarpaciu (Ukraina). Ono ma powierchsznie ponad 50 km kw, szerokośc 34 km , wysokośc do 1681 m (Góra Stij). Do poloniny Borzhavskiej przyleiga tez polonina Kok czesto ja uwazaja za osobne pasmo gorskie. Naidalszy grzbiet znajduje się w odlieglosci 44 km, więc Borżawa stanowi najdłuższa polonine Zakarpacia. Przy dobrej pogodzie z niej otwierasja sie widoki na wiele dziesiątków kilometrów wokół. To wspaniala trasa dla aktywnego wypoczynku, nie wymagajaca specialnego doswiadczenia.

Wspaniałość natury i gór sa poza słowami: Rzeki górskie, lasy, łąki - to wszystko czeka na Ciebie w tej wycieczce. Bedziecie miec mozliwosc byc w chmurach i nad chmurami, przejdziecie po grzbietach i stokach gór, "posmakujecie" na poliach z jagodami, borowkami i żurawiną.

Jeszcze przed wyjazdem, zadbamy o to zeby ten wyjazd był najlepszym dlia Was odpoczynkiem: od rezerwacji taniego hostelu, jeśli zdecydujeci się na wcześniejszy przyjazd lub pobyt we Lwowie, po zakończeniu wycieczki, az do spelnienia życzen odnosnie meniu w karczmach I restauracijach (aktualnene dla wegetarian) i t.d.. Pod czas wycieczki instruktor nie tylko pszeprowadzi na trasie alie takze pomoze stworzyć pszyjemna atmosferę w grupie I opowie wielie ciekawych rzeczy o tym jak przetrwac w warunkach polowych i historycznych faktów na temat zwiedzanych miejsc.

Po wycieczce polecamy zatrzymać się na kilka dni we Lwowie dlia zwiedzania tego wspaniałego miasta. Wybrać się na spacer po historycznym Rynku, posiedziec w licznych kawiarenkach I odczyc niepowtarzalny koloryt starozytnego i wspolczesnego Lwowa.


Spotkanie we Lwowie grupy i instruktora, sprawe organizacyjne. Następnie o 07:57 czasu lokalnego pociągiem Lwów - Mukaczewo wyjezdzamy do miasta Wolowets, miasteczko- gmina obwodu Zakarpacia (bilety na pocag beda zawczesnie zakupi instruktor). Po drodze bedziemy miec czas, aby poznacsie nawzajem w grupę.

Z Wolowtsa jedziemy do Mezgiria. Po przyjeździe do Mezhgore stopniowo wznoasimy sie dolina rzeki Koziaj do miejsca naszego pierwszego obozu. Uzadzamy oboz, przygotowujemy koliacie. Impreza.

Po śniadaniu regulujemy pliecaki (instruktor pomoże), i zaczynamy wspinaczke na gore Kok (1361 m), I po zdobyciu jej szczytu idziemy daliej do gory Polonyna Kok (1189,9 m). Nazwa góry sprawia, że zastanawiamy się, gdzie dokładnie i jacy Aborygeni rzeczywiście zjadli Cooka...))) na drodze wyciągamy kamery by uchwycić zachwycajace panoramę gór.

W ciągu pierwszych dwóch dni obciążenia beda nie duze, powinni smy stopniowo wciągnąć w rytm chodzenia . Ale ci, którzy są po raz pierwszy w podobnej wycieczce, będa musieli postarać się, plecaki nie dadza szans na relaks.

Spędzimy noc wśród zieleni na przełęczy Pryslip (937,6 m). Na przełęczy w latach trzydziestych ubiegłego wieku ustawiono kamienny krzyż.

Z przełęczy kontynuojemy naszą drogę do najwyższych punktuw Borżawy. Nasze zadanie na ten dzien pszejc grzbietem, ominiajac góry Opolonok, Zvir i Krugla, noc spiedzimy na polanie między górami Krugla i Kichera-Krugla.

Z ogromnej polany otwiera sie wspaniała panorama karpatskich pszestszeni, miękkie kontury wierzchołkow Borzawskiego grzbietu pokrytych lasami i krzakami, małe płynące górskie potoki, wsi w dolinach. Widoki z obozu hipnotyzujące... zwłaszcza wieczorem i rano.

Ruszamy daliej nasza trasie, nadal odkrywajac dlia siebie Karpaty. Dziś juz mamy dzień z dobrym przebiegiem i wspinaczka na góry Grab (1378 m), Magura Gide (1516 m) i Guimba (1491 m). Poruszanie sie wąskim pasem grzbietu tworzy udczucie latania nad lasami, łąkami, strumieniami I górskimi wioskami Karpat.

Po drodze zatrzymujemy się na odpoczynek, przekąski i sesije zdjęciowe. Na szczycie Graba ogladamy zarośnięte rowy - śliady I wojny światowej. Po podboju Gimby (nazwa oczywiście ma korzenie afrykańskie... żartuję), zmęczeni, ale pełni wrażeń, schodzimy do wsi Pylypets, w pobliżu której umieszczamy pole kempingowe.

Dziś mamy niezwykły wieczór – idziemy na uroczystą kolację do zakarpackiego dworku. Znajdujeje my się w przytulnym pokoju urządzonym w tradycyjnym stylu. Stoly juz sa nakryte na cala nasza grupe. Tradycyjne dania kuchni regionalnej. Chętnie przyjmujemy se do jedzenie i daliej gotujemy sie do sauny.

Po saunie i kolacji powracaqmy do obozu.

W tym dniu zostawiamy namioty i rzeczy w naszym obozie nad wsa Pylypets koliejka linowa wspinamy się na grzbiet aby juz bez plecaków zeijc na drugi najwyższy szczyt masywu górskiego Polonyna Borżawa - Welykyj Werch (1598 m), bardzo piękne miejsce, odwiedzić go na pewno warto. zabieramy ze soba kamery, wodę, plaszcze pszeciw deszczu, ciepłe kurtki i pszekaski. Jeśli wystarczy czasu i sił, to zdobywamy najwyższy szczyt Borżawy - gore Stij (1681 m). Wieczorem wracamy wycagiem w dol do obozu i mamy koliacije.

W przypadku złej pogody whodzenie te szczyty nie sa tak interesujące z powodu słabej widoczności w chmurach. W tym przypadku, będziemy ogladac piękne czesci grzbietu poniżej chmur i odwiedzićmy wspaniały wodospad Shipot w 1,5 km od wsi.

Wcześnie rano po śniadaniu zbieramy obóz idziemy daliej nasza trasa. Naprawiamy sie do pszeleczy Wolowets. Daliej przez przełęcz Beskid wspinamy sie na gore Yavirnyk i pod wieczor wychodzimy do malowniczej przełęczy, z ktorej berza poczatek r zeki Stryj i Opir - dwie rzeki, które mają strategiczne znaczenie dla Lwowa. Na przełęczy spędzamy noc. W pszypadku duzego zmeczenia w tym dniu oboz mozna zrobic i wczesniej.

Rano wychodzimy z przełęczy do wioski Lawochne aby złapać pociąg do Lwowa odchodzi on od Lawochne o 13:42 (16:00 - we Lwowie). Jeśli nie zdazamy to następna okazja, aby jechac do Lwowa będzie tylko o 19:30 (w tym przypadku, przyjazd do Lwowa o 21:55). Z przełęczy do stacii Lawochne stacji okolo 8 km.


Uwagi:

• W zależności od warunków klimatycznych i innych czynników trasa może ulec zmianie.

• Możliwość uczestnictwa dzieci od 10 lat w towarzystwie dorosłych krewnych.


Co jest wliczone w cenę:

• 3 posiłki dziennie na szlaku • Praca Instruktora • Pszejazdy w 1-m dniu trasy • Kolacja w prywatnej posesji • Wyciągi • Wejście do wodospadu Shipot • Wynajem sprzętu na cala (w tym namioty) • Pszejazd do Lwówa po zakonczeniu wycieczki • Ogolna apteczka • Sauna


Co nie jest zawarte w cenie:

• Pszejazd do Lwowa pszed wycieczka, posiłki w pociągu i t.d. • Wypożyczanie sprzętu osobistego (plecak, śpiwór, pianki-mat) • Posiłki we Lwowie


Jak się dostać:

• Туда. Встреча во Львове, в 6:20-6:30 утра на главном Ж\Д вокзале возле справочного бюро. Выезд на поезде Львов–Мукачево в 7:02 в город Воловец, районный центр Закарпатской области.

• Powrót. Zaplanowany przyjazd do Lwowa o 16:00. Jest możliwosc zostawić rzeczy w pszechowywalni na dworcu i wybrac sie na spacer po mieście. Polecamy pobyt we Lwowie na dni. Na Ukrainie sa miasta, w których można zobaczyć wiele ciekawego i Lwów wśród nich - na pierwszym miejscu! Można zatrzymać się w niedrogim hostelu i spędzać czas z wielkim zainteresowaniem.


Wyposażenie osobiste do tej wycieczki:

1. Plecak ( dla dziewczyn co najmniej 60 litrów, dla mężczyzn co najmniej 80 litrów ). Koniecznie z szerokim zapięciem na pasek, z regulacją wysokości, szerokie ramiączka, wygodny! Upewnij się, że wszystko działa - fasteksy , zamykające zamki, rzeby szwy były całe. Wdomu ustawcie system formowania plecy.

2. Spiwor: sezonowy, z temperature komfortu (nie ekstremalne) od -5 do -10 stopni, a liatem od -5 do +5 stopni. Im cieplejszy śpiwór - tym lepiej, jak muwa rosianie od paru kosci nie bola a postukiwac zebami od zimna nie jest zabardzo pszyjemnie. Generalnie temperature komfortu śpiwóra - bardzo kontrowersyjna sprawa. W duzym stpniu, to zależy od uczciwości producenta śpiwora, a także osobistego wyczucia zimna I ciepla. Średnio, producenci na etykietach zaniżaja temperaturę co najmniej na 5 stopni - to znaczy, jeśli na liście Komfort 5 to prawdopodobnie pszy 5 będzie zimno, a komfortowo bedzie pszy 10. Nocne temperatury w górach zależa nie tylko od regionu, ale także od pogody w danym roku. Zaliecamy pszed podroza sprawdzic temperaturę w regionie, do którego chcesz się udać. Na Krymie i Abchazji letnie noce mogą być bardzo ciepłe I lietni śpiwór wystarczy. W Karpatach i na Kaukazie zawsze jest lepiej mieć ciepły śpiworek (w ujemnych temperaturach).

3. Piana (mat z pianki poliuretanowej).

4. Piana (siedzenia) - znany jako "Pendel", "sidushka".

5. Kubek, miska, łyżka, nóż (opcjonalnie) - z tworzywa sztucznego lub stali nierdzewnej. NIE ceramika/szkło! Tworzywa sztucznego - trudniej zmywac od tłuszczu, ale metal (jeśli nie termiczny) grozi oparzeniem rąk – wybieraj to, co bardziej do gustu.

6. Individualna apteczka (zwykle dlia Ciebie leki, kremy z filtrami, Chapstick od spękania warg, plastry w rolkach, bandaż elastyczny - lepiej wziąć początkujących). Na grupę będzie wielka apteczka z lekami.

6а. Srodki pszecw klieszczy - tylko na wycieczek w maju.

7. Dokumenty: paszport, dowód osobisty, ubezpieczenia, i t.d. – naliezy spakowac w szczelnie zamkniętym opakowaniu.

8. Latarka (czołówka jest dużo liepsza, z zapasowym zestawem dobrych baterii).

9. Dlia tych kto chce zabrac kamere – zadbajcie tez o upakowanie pszeciwdeszczowe I dobra baterije.

10. Rzeczy toaletowe: cienki ręcznik (najlepiej - mikrofibra), szczoteczka do zębów I mała tubka pasty do zębów, papier toaletowy, kawałek mydła, saszetek szampon, chusteczki, itp. - wszystkio malych rozmiarow i opakowan!

11. Ciepły sweter z golfem, najlepszy materiał "polar" lub "Polartec" (syntetyczny, szybkoschnący, lekki i ciepły).

12. Buty trekkingowe (nie szmata, silne, mocno tszymajacy kostke, rowkowane na podeszwach). Najważniejszym elementem stroju! Buty powinny być solidne i juz po noszeniu. Nowe buty koniecznie naliezy roznosic pszed wycieczka, conaimniej tydzien spacarujac w miescie.

13. Adidasy (sneakers) – to tez indywidualnie. To powinno być łatwe, wygodne, szybkoschnące. Przydatne na wieczory przy ognisku, w pociągach i miastach.

14. Sandały lub klapki - takie które mogą być mokre, będą przydatne dla pszejscia pszez potoki I rzeki. Wygodny sandały turystyczne na rzepy. Mogą one również byc pszydatne by chodzić w pociągu, na plaży, w cywilizacji.

15. Skarpety wełniane, lub skarpetki termiczne - 2-3 pary (na dzien i na noc). Wełna ogrzewa nawet wilgotna, to jej zaleta. W wełnianych skarpetach mozna iść w mokrych butach.

16. Skarpety / B - 3-5 pary (w zależności od tego, czy chcesz I jak czesto ich prac :) ).

17. Wymiana bielizny - kilka zestawów.

18. Spodnie do chodzenia (przydatne jeśli spodnie odpinane - wtedy nie trzeba szortow). W nich mozna też jechać w pociągu. Dżinsy lepiej zostawić w domu, ten dodatkowy ciężar. Tkanina lepiej mocna, zbyt cienkie spodnie benda szybko podarte o krzaki.

19. Spodnie polarowe albo bielizna termiczna (na noc i dlia wymiany).

20. Storm-spodnie (wiatro - wodoodporne). Opcjonalne, to zaliezy od pory roku i pogody w regionie. W porze deszczowej - niezastąpiona rzecz.

21. Spodenki.

22. Strój kąpielowy lub kąpielówki.

23. Koszule - 2-4 szt., bawelniane i syntetyczne. Na spacery lepsze syntetyki (termokoszulka), ona jest mniej pszemokalna, łatwo zmywasie i szybko schnie. W bawelnianej koszulce wygodniej spać i na spacer do parków i cywilizacji.

24. Koszulka z długim rękawem dla ochrony przed słońcem.

25. Wiatrówka (lekka kurtka wiatroszczelna).

26. Plaszcz pszeciwdeszczowy - mocny, nie z cienkiego polietylenu! Pozostanie on na pierwszym krzaku. Potrzebujemy naprawdę dobry płaszcz, do deszczu musimy byc zawsze gotowy! Istnieja poncza, płaszcze przeciwdeszczowe, którzy pszkrywaja razem z plecakiem. To również dobre rozwiązaniem.

27. Peleryna na plecak przed deszczem Ponczo na plecak. Poszukajcie w ukrytych kieszeniach plecaka, na dole lub na zaworze! Często jest one sprzedawane w połączeniu z plecakim. Jeżeli jest płaszcz pszkrywajacy razem z plecakiem, peleryny na plecak oddzielnie można nie brac.

28. Panama, szalik, czapka lub chustka - lekki (do ochrony przed słońcem).

29. Rękawice robocze (na prace pszy ognisku).

30. Kijki trekkingowe (opcjonalnie). Będzie można znaleźć normalnego drążka bezpośrednio w kampanii.

31. Butelka wody - 1,5 litra, lub pusta.

32. Duża torba na śmieci 120 l. - jako wkładka w plecaku (ochrona rzeczy przed wilgocią i woda).

32а. Worki na śmieci na rolce 30-50 l. – opakowania jest przydatne do mokrych i brudnych rzeczy. Można wziąć tylko kilka silnych pakietów z supermarketu.

Dodatkowe ocieplienie na wiosnę i jesień, dlia Karpat - ZAWSZE:

• Bielizna termiczna (w nocy moga być pszymrozki);

• Cienki szalik polar, czapka, rękawiczki (na noc, zimne, wietrzne dni i wieczorne spotkania przy ognisku).

Wszystkie powyższe urządzenia powinny ważyć około 10-13 kg (w zależności od jakości i solidności samych rzeczy). Często nadwagę stnowi duże ilości szamponu, książek i innych hanteli. Zostaw to w domu!