• Карпати • 7 днів • 86 км • $110 • Складність: середня
Львів ➺ Воловець ➺ Міжгір'я-Ріка Козяй ➺ Гора Кук ➺ Перевал Присліп ➺ Гора Кругла ➺ Днювання і лазня в селі Пилипець ➺ Воловецький перевал ➺ Перевал Бескид ➺ Гора Яворник ➺ Село Лавочне ➺ Львів
Полонина Боржава - гірський масив на Полонинському хребті Українських Карпат, між річками Латорицею та Рікою у межах Закарпатської області (Україна). Довжина понад 50 км, ширина 34 км, висота до 1681 м (гора Стій). До Боржавської полонини примикає полонина Кук, яку часто вважають окремим гірським масивом. Далекий гребінь полонини знаходиться на відстані 44 км, тому Боржава являє собою найдовшу полонину Закарпаття. У гарну погоду з нього відкриваються види на багато десятків кілометрів навколо. Це відмінний маршрут для активного відпочинку, не відрізняється особливою складністю.
Пишність природи і гір неможливо передати словами: гірські річки, ліс, луки - все це чекає вас в цьому поході. Ви побуваєте в хмарах і вище хмар, пройдете по хребтах і по схилах гір, "попаде" на полях чорниці і брусниці.
Вже до від'їзду ми подбаємо про те, щоб для Вас цей похід став найкращим відпочинком: починаючи від бронювання недорого хостела, якщо вирішите приїхати раніше або залишитися у Львові після закінчення походу, до урахування побажань по їжі (актуально для вегетаріанців) та іншого. У поході інструктор не тільки проведе по маршруту і допоможе створити в групі комфортну обстановку, але і розповість цікаві речі, починаючи від виживання в похідних умовах до історичних фактів про місця, в яких ви побуваєте.
Після походу рекомендуємо залишитися на пару днів у Львові для знайомства з цим чудовим містом, погуляти по історичному центру, посидіти в численних кафе і ресторанах і відчути непередаванний місцевий колорит.
Зустріч у Львові з групою і з інструктором, біля довідкового бюро на головному Ж / Д вокзалі в 6: 20-6: 30 ранку, вирішення організаційних питань.
Далі в 7:02 за місцевим часом на поїзді Львів-Мукачево виїжджаємо в Воловець, районний центр Закарпатської області (квитки на цей поїзд на всіх заздалегідь купить інструктор). По дорозі встигнемо поспілкуватися і познайомитися ближче всією групою.
О 10:00 приїжджаємо в Воловець. З Воловця нас забирає автобус до Міжгір'я. По приїзду в Міжгір'я поступово піднімаємося по долині річки Козяй до місця нашого першого табору. Ставимо табір, готуємо вечерю. Вечір приємного спілкування.
Збираємося, регулюємо рюкзаки зручніше (інструктор допоможе) і після сніданку починаємо підйом на гору Кук (1361 м), підкоривши яку, рухаємося далі по маршруту до гори Полонина-Кук (1189,9 м). Назва гори змушує задуматися, де саме і які аборигени насправді з'їли Кука ...))) По дорозі дістаємо фотоапарати, щоб відобразити величні гірські панорами.
У перші два дні навантаження невеликі, потрібно поступово втягнутися в похідний ритм. Але тим, хто перший раз в поході, доведеться докласти зусиль, рюкзаки за спиною не дадуть розслабитися.
Заночуємо серед зеленого простору, на перевалі Присліп (937,6 м). На перевалі в тридцятих роках минулого століття встановлено кам'яний хрест.
З перевалу продовжуємо наш шлях у напрямку до вищих точках Боржави. Мета на цей день - пройти по хребту, минаючи гори Ополонок, Звір і Кругла і заночувати на галявині між горами Кругла і Кичера-Кругла.
З величезної галявини відкривається чудова панорама карпатських просторів, м'які обриси вершин Боржавського хребта, порослих лісами і чагарниками, невеликі гірські струмочки, селища в долинах. Вид з табору заворожує... особливо ввечері і вранці.
Рухаємося далі по маршруту, продовжуючи відкривати для себе Карпати. Сьогодні більш ніж насичений день з гарним кілометражем і набором висоти: гори Граб (1378 м), Жид-Магура (1516 м.) І Гимба (1491 м). Рух по вузькій смузі гірського хребта створює відчуття польоту над лісами і гірськими полянами, струмками і селищами Карпат.
По дорозі будемо зупинятися для відпочинку, фотосесій і перекушування. На вершині Граба оглядаємо зарослі окопи - сліди Першої Світової війни. Після підкорення Гимба (назва, очевидно, має африканське коріння... жарт), стомлені, але наповнені враженнями, спускаємося в село Пилипець, недалеко від якого ставимо наметовий табір.
Сьогодні у нас незвичайний вечір - вирушаємо на урочисту вечерю в закарпатську садибу. Розташовуємося в затишному приміщенні, оформленому в національному стилі. На всю нашу групу накривають столи і виносять апетитні частування! Страви традиційної місцевої кухні. Із задоволенням куштуємо смакоту і готуємося до лазні.
Після лазні і вечері повертаємося в табір.
У цей день залишаємо розставлені намети і речі в нашому таборі над селом Пилипець та на підйомнику піднімаємося на хребет для радіальної прогулянки (без рюкзаків) до другої за висотою вершині гірського масиву Полонина Боржава - Великий Верх (1598 м). Місце дуже гарне, відвідати його обов'язково варто, а переходи без речей всім даються легко. Беремо з собою фотоапарати, воду, дощовики, теплі куртки і перекус. Якщо вистачить сил і часу, то підкоримо вищу точку Боржави - гору Стій (1681 м). До вечора спускаємося на підйомнику в табір, вечеряємо.
При поганій погоді підйом на ці вершини не такий цікавий з причини поганої видимості в хмарах. У цьому випадку ми оглянемо красиві ділянки хребта нижче рівня облікової та відвідаємо чудовий водоспад Шипіт в 1,5 км від села.
Рано вранці збираємо табір і після сніданку вирушаємо далі по маршруту. Тримаємо шлях на Воловецький перевал. Далі через перевал Бескид піднімаємося на гору Явірник і до вечора виходимо до мальовничого перевалу на якому беруть початок Стрий та Опір - дві річки, що мають стратегічне значення для Львівщини.
На перевалі - ночуємо. Якщо переходи в цей день будуть даватися важко, є можливість зробити табір раніше і відпочити.
Після обіду, гарненько виспавшись, з перевалу виходимо до села Лавочне. Мета - встигнути на електричку до Львова, що відправляється зі станції о 18:17.
Від перевалу до станції Лавочне близько 8 кілометрів. Планове прибуття до Львова о 20:45 за місцевим часом.
Примітки:
• В залежності від погодних умов або інших раціональних чинників маршрут може бути змінений.
• Можливість участі дітей з 10 років, у супроводі повнолітніх родичів.
Що включено у вартість:
• Триразове харчування на маршруті • Робота інструктора • Переїзди в 1-й день походу • Вечеря в приватній садибі • Підйом-спуск на підйомнику • Вхід на водоспад Шипіт • Переїзд після закінчення маршруту до Львова • Групова аптечка • Баня
Що НЕ включено у вартість:
• Ж/д квитки • Харчування в поїзді • Прокат особистого спорядження (наплічник, спальник, пінка-килимок) • Харчування у Львові
Як дістатися:
• Туди. Зустріч у Львові, в 6:20-6:30 ранку на головному Ж\Д вокзалі біля довідкового бюро. Виїзд на поїзді Львів-Мукачево в 7:02 в місто Воловець, районний центр Закарпатської області.
• Назад. При необхідності зворотний виїзд на поїзді можна брати, починаючи з 17:00 за місцевим часом. Але тільки якщо поспішаете додому! Є можливість залишити речі в камері схову і погуляти по місту. У Львові рекомендуємо затриматися на пару днів. В Україні є міста, в яких можна побачити багато цікавого, і Львів серед них - на першому місці! Можна поселитися в недорогому хостелі і чудово провести час.
Особисте спорядження для даного походу:
1. Рюкзак (для дівчат не менше 60 літрів, для чоловіків не менше 80 літрів). Обов'язково з широким поясом на застібці, широкими регульованими по висоті лямками, зручний! Перевірте, щоб працювали всі фастекси (застібки), закривалися блискавки, були цілі шви. Вдома на дозвіллі набийте рюкзак речами і підженіть під себе систему формування спини.
2. Спальник: для міжсезоння температура комфорту (Не екстриму) -5..- 10 градусів, для літа -5..+ 5 градусів. Чим тепліше спальник - тим краще, пар кісток не ломить, а от стукати зубами вночі вкрай неприємно. Взагалі температура комфорту спальника - дуже суперечлива річ. Багато в чому вона залежить як від сумлінності виробника спальника, так і від ваших особистих тепловідчуттів. У середньому, виробники занижують температуру на бирках мінімум на 5 градусів - тобто, якщо спальник значиться як комфорт +5, то в реальні +5 в ньому буде холодно, а комфортно буде в +10. Нічна температура в горах залежить не тільки від регіону, але і від конкретного року. Подивіться заздалегідь приблизну температуру в регіоні, куди ви збираєтеся їхати. У Криму та Абхазії влітку ночі можуть бути дуже теплими і буде достатньо річного спальника. У Карпати і на Кавказ краще мати теплий спальник (на мінусові температури) завжди.
3. Пінка (пенополіуретановий килимок).
4. Пінка (для сидіння) - вона ж "пендель", "сидушка".
5. Кружка, миска, ложка, ніж (за бажанням) - пластик або сталь. НЕ кераміка/скло !! Пластиковий посуд складніше відмивається від жиру, але металева (якщо не термо) обпікає руки - вибирайте, що більше до душі.
6. Індивідуальна аптечка (звичні ліки особисто для вас, крем від засмаги, гігієнічна помада від обвітрювання губ, пластир в рулонах на тканинній основі від мозолів, еластичний бинт - новачкам краще взяти). На групу буде велика аптечка з медикаментами.
6а. Засіб від кліщів - тільки для походів у травні.
7. Документи: паспорт (або закордонний паспорт), страховий поліс ОМС або додаткова страховка - упакувати в герметичну упаковку.
8. Ліхтарик (набагато зручніше налобний, із запасним набором якісних батарейок).
9. Фотоапарат (з запасним набором батарей або акумуляторів, на підзарядку на маршруті краще не розраховувати, а от щодо виходу в цивілізацію - так!). А також подумайте про чохли від дощу на фотоапарат. Якщо у вас немає фотоапарата або не дуже хочеться його тягти - можна сміливо залишити вдома. Після походу учасники групи обмінюються фотографіями, їх буде багато.
10. Туалетне приладдя: тонкий рушник (в ідеалі - з мікрофібри), зубна щітка і маленький тюбик пасти, туалетний папір, шматочок мила, пакетики з шампунем, вологі серветки і т.п. - Все маленьких розмірів і упаковок!!
11. Теплий светр з високим горлом, найкраще з тканини "фліс" або "полартек" (синтетика, швидко сохне, легка і тепла).
12. Трекінгові черевики (Не тканинні, міцні, що щільно фіксують голеностоп, на рифленій підошві). Найважливіший елемент спорядження! Взуття має бути міцним і розношеним. Нове взуття обов'язково потрібно тиждень носити в місті перед походом.
13. Кросівки (кеди) - це взуття запасне, береться за бажанням. Воно повинне бути легким, зручним, швидковисихаючим. Знадобиться для вечорів біля багаття, щоб ноги відпочивали, а також радіалок, поїзду, міст.
14. Сандалії чи босоніжки - такі, які можна промочити, стануть в нагоді для бродів. Зручно взяти туристичні сандалі на липучках. У них же можна ходити в поїзді і на пляжі в цивілізації.
15. Шкарпетки вовняні або термошкарпетки - 2-3 пари (ходові і для ночівлі). Шерсть гріє навіть мокра, це її перевага. У вовняних шкарпетках можна йти у вологому взутті.
16. Шкарпетки х/б - 3-5 пар (залежно від того, чи любите ви прати :) ).
17. Змінне нижня білизна - кілька комплектів.
18. Штани ходові (зручно, якщо штани з відстібаються штанинами - тоді не потрібні шорти). У них же можна їхати в поїзді. Джинси краще залишити вдома, це зайва вага. Тканина краще щільніше, дуже тонкі штани рвуться про кущі.
19. Штани флісові або від термобілизни (для ночівлі і в якості запасних).
20. Шторм-штани (вітро-вологозахисні) - за бажанням, сильно залежить від пори року і погоди в регіоні. У дощовий період - незамінна річ.
21. Шорти.
22. Купальник або плавки.
23. Футболки - 2-4 шт, х/б і синтетика. Для ходьби краще синтетика (термофутболка), вона менше мокне, легко переться і швидко сохне. У х/б футболках комфортно спати і ходити на стоянках і в цивілізації.
24. Сорочка з довгими рукавами для захисту від сонця.
25. Вітрівка (легка непродувна куртка) - якщо вона ж може бути дощовиком, то п.24 не потрібен.
26. Накидка від дощу - міцна, не тонкий поліетилен! Він залишиться на перших же кущах. Або, як варіант, куртка + штани непромокаючі + накидка на рюкзак від дощу. Ці куртку + штани можна надіти зверху в разі похолодання. Потрібен дійсно хороший дощовик, до дощу бути готовими завжди! Бувають дощовики-пончо, які накривають разом з рюкзаком. Теж хороший варіант.
27. Накидка від дощу на рюкзак. Пошукайте її в потайних кишенях вашого рюкзака, може бути кишеньку на дні або в клапані! Дуже часто вона продається разом з рюкзаком. Якщо дощовик накриває разом з рюкзаком, то накидку на рюкзак окремо можна не брати.
28. Панама, косинка, кепка або бандана - світла (для захисту від сонця).
29. Рукавички робочі (для роботи біля багаття).
30. Трекінгові палиці (за бажанням). Можна буде і знайти звичайну палицю прямо в поході.
31. Пляшка з водою або порожня - 1,5 літра.
32. Великий сміттєвий пакет на 120л - В якості вкладиша в рюкзак (захист речей від вогкості і промокання).
32а.Рулон сміттєвих пакетів на 30-50л - знадобиться для пакування мокрих і брудних речей. Можна взяти просто кілька міцних пакетів з супермаркету.
ДОДАТКОВЕ УТЕПЛЕННЯ ДЛЯ ВЕСНИ ТА ОСЕНI, ДЛЯ КАРПАТ - ЗАВЖДИ:
• термобілизна (ночами можуть бути заморозки);
• тонкі флісові шарф, шапочка, рукавички (для ночівлі, холодних вітряних днів і вечірніх посиденьок біля вогнища).
Все перераховане спорядження повинне важити близько 10-13 кг (залежить від якості самих речей і продуманості зборів). Найчастіше зайву вагу набирається великими обсягами шампунів, книгами, гантелями та іншим. Залиште це вдома!