У Карпати без зайвих речей. Автоекскурсії і прогулянки в гори

• Карпати • 7 днів • 15 км/день (піша частина), 920 км - автопереїзду в ході всього туру • $ 300 • Складність: низька




Львів ➺ Водоспад Кам'янка ➺ Латорскій перевал ➺ Село Пилипець ➺ Хребет Полонина Боржава ➺ Водоспад Шипіт ➺ Бункер лінії оборони «Арпада» ➺ Замок-палац графів Шенборнів ➺ Місто Мукачево ➺ Замок Паланок ➺ Термальні води в селі Косино ➺ Винні підвали і замок тамплієрів у селі Середне ➺ Ужгород ➺ Невицький замок ➺ Село Лумшори ➺ Гора Полонина Руна ➺ Водоспад Партизан ➺ Львів


Активный тур для всех желающих. Необычайно насыщенный и не требующий опыта. Экскурсионные дни сменяются пешими прогулками налегке по красивейшим местам. Проживание все дни в комфортных усадьбах (возможно 2х, 3х или 4х-местное размещение). Все переходы налегке, включено достаточно много переездов, чтобы охватить как можно большее количество объектов. Побываем на территориях, принадлежащих в прошлом Чехии и Польше в составе Австро-Венгрии. Увидим водопады Каменка, Партизан и Шипит. Осмотрим остатки замка в Невицком, замок «Паланок» в Мукачево, бункер линии обороны «Арпада», замок-дворец графов Шенборнов, винные подвалы и замок тамплиеров в селе Середне. Погуляем по Ужгородскому замку. Пройдем по хребтам и альпийским лугам Закарпатья! Познакомимся с местным колоритным бытом, архитектурой, национальной кухней. Попаримся в карпатской бане на дровах, искупаемся в термальных водах. Продегустируем закарпатские вина в винных подвалах.


Зустріч у Львові, знайомство з групою, вирішення організаційних питань, виїзд в село Пилипець. Їдемо через Латорський перевал. По дорозі відвідуємо водоспад Кам'янка в Сколівських Бескидах. Обідаємо в корчмі в селі Коростів, що на Сколівщині Львівської області. Зупиняємося для фотосесії на перевалі перед містом Воловець, з якого відкривається чудовий вид на хребет Полонина Боржава.

До вечора приїжджаємо в Пилипець. Це село вперше згадується в письмових джерелах ще в 1463 році. Сьогодні Пилипець - відомий гірськолижний курорт з найдовшим в Карпатах 4000-метровим спуском. У селі збереглася прекрасна дерев'яна церква з дзвіницею, побудована в 1762 році, яку можна оглянути зовні перед заселенням в садибу.

По приїзду розміщуємося в комфортабельній садибі, оглядаємо селище. Вечеряємо в національному стилі. Вечір приємного спілкування.

Вранці здійснюємо пішу прогулянку без нічого на гору Стій (1681 м) - найвищу точку хребта Полонина Боржава та на гору Великий Верх (1598 м). Це чудові оглядові точки, обов'язково беріть з собою фотоапарат. Для економії сил, стратегічну висоту набираємо на двокрісельному гірськолижному підйомнику, який працює цілий рік. Обід на хребті (перекус). До вечора повертаємося в садибу, де на нас чекає карпатська лазня на дровах.

Хребет Полонина Боржава - гірський масив на Полонинському хребті Українських Карпат. Площа альпійських лугів понад 50 км, довжина понад 30 км, висота до 1681 м (гора Стій). Боржава – це найдовша полонина (альпійський луг) Закарпаття, надзвичайно колоритне місце, згадка про яке назавжди лишиться у вашому серці.

Після сніданку на фунікулері піднімаємося до підніжжя гори Гимба (1491 м) і йдемо на її вершину. Потім по хребту переходимо до гори Магура-Жида (1516 м). Вид з вершини заворожує.

Після обіду на барвистому перешийку між Гимба і Магурою - Жида поступово спускаємося в Пилипець новою дорогою, залишаючи внизу праворуч сусіднє село Ізки. Це село вперше згадується в письмових джерелах ще в 1463 році.

Повертаємося в нашу садибу, вечеряємо.

У цей і наступний дні на нас чекає надзвичайно насичена програма. Після сніданку виїжджаємо в село Верхня Грабівниця, де заглянемо в підземелля військового бункера лінії оборони «Арпада», створеного угорськими військами у складі фашистської Німеччини з 1938 по 1943 для блокування Червоної Армії на всіх Карпатських перевалах стратегічного значення на шляху до Європи. Це місце просто вражає уяву!

Лінія «Арпада» створювалася в 1943-44 роках «для оборони від червоних орд» (цитата з книги військового історика). Оборону на лінії «Арпада» вела 13-а піхотна дивізія 1-ї угорської армії, у складі фашистської армії.

Після огляду бункера їдемо в мисливський замок-палац графів Шенборнів (1890) - унікальна пам'ятка історії та архітектури, яка вважається однією з перлин Закарпаття. Кожна деталь замку є окрасою палацу. Двері і вікна прикрашені вітражами на біблійну тематику.

Після обіду в селі Чинадієво, відвідуємо замок Сент-Міклош, зведений в ХV столітті. Він створений на зразок більш давніх романських феодальних твердинь. Село Чинадієво, в якому знаходиться замок, вперше згадується в історичних документах від 1214 р.

Після екскурсії по «Замку Любові» (друга назва замку Сент-Міклош) виїжджаємо в оздоровчий комплекс "Косино" з гарячими джерелами термальних вод. Купальня знаходиться в 1,5 км від закарпатського села Косонь (Косино) поряд з угорським кордоном. Термальна вода піднімається із свердловини глибиною 1190 метрів і потрапляє в басейн при температурі 41 градус. Купання в ній сприяє лікуванню захворювань опорно-рухового апарату, серцево-судинної системи, периферичної нервової системи та інших захворювань. На території купальні "Косино" розміщено п'ять басейнів, три з яких термальні. Відвідувачам комплексу "Косино" доступна безкоштовна фінська сауна.

Після купання виїжджаємо в сусіднє село Запсонь, де вечеряємо і лишаємося на ночівлю.

Рано вранці збираємо речі і виїжджаємо в замок «Паланок» у Мукачевому, який розташований на горі вулканічного походження і займає площу майже 14000 кв.м. Вперше згадується в документах, які датуються XI століттям. З 1396 по 1414 рік у скелі, на якій стоїть замок, був вирубаний 85-метровий колодязь. З 1685 по 1688 замок пережив одну з найбільших облог, яку здійснили війська австрійського імператора. Після захоплення замку австрійці його реконструювали, зробивши замок найсильнішою фортецею на сході Австрійської імперії. У 1782 році тут відкрилася політична в'язниця Австрійської монархії, в якій протягом більше 100 років перебувало понад 20 тисяч в'язнів. Зараз в Мукачівському замку знаходиться історичний музей, який ми відвідаємо.

Далі за планом - село Середнє, відоме з 12 століття, назва якого пов'язана з географічною территорією між двома головними містами Закарпаття, Ужгородом та Мукачево. Село славиться своїми винами, перші згадки про які датуються ще 1417 роком, місцеві вина високо цінуються в світі і, за своїми смаковими якостями, не поступаються кращим європейським марочним аналогам. У 17 столітті їх експортували до Європи, а Петро Перший навіть купив частину місцевих виноградників. Найвідомішим місцевим брендом є вино «Троянда Закарпаття». Цей сорт в 1966 році отримав золоту медаль на міжнародній виставці в Софії.

Вино зберігається у винних підвалах протяжністю 4 км (на жаль, зараз, для екскурсій відкрита лише мала їх частина). Побудовані в 16 столітті силами полонених турків, підвали ще довго називали не інакше, як «турецькими». Дуже колоритно виглядають ряди бочок об'ємом 700-5000 літрів. Є тут і бочка-рекордсмен об'ємом 10594 літри.

В даний час підвали орендує місцева агрофірма «Леанка», представник якої проведе цікаву екскурсію по підвалах з дегустацією семи видів вин, що випускаються наразі. Всі вподобані вина можна придбати в магазині, поруч з підвалами.

Крім підвалів і вин Середне славиться ще й залишками замку тамплієрів (13 століття) і вважається найсхіднішим замком побудованим цим орденом. Він єдиний на всій території Закарпаття знаходиться на рівнинній території і побудований в романському стилі – саме це робить його унікальним! Що цікавило в далекому Карпатському краю тамплієрів, не тільки ченців і воїнів, але й чудових бізнесменів, зрозуміло: біле золото Середньовіччя - сіль, покладами якої з давніх часів славиться Закарпаття.

Після огляду замку виїжджаємо в місто Ужгород, обласний центр Закарпатської області. Це старовинне європейське місто з численними історико-культурними пам'ятками, в якому нас чекає Ужгородський замок, перші згадки про який в історичних документах відносяться до IХ століття та Закарпатський музей народної архітектури та побуту. Це один з перших музеїв просто неба в Україні, який був відкритий в 1970 році (представлені житла і вдома етнографічних груп - лемків, бойків і гуцулів, а також угорського та румунського населення краю).

Після обіду в одній з міських харчевень зробимо пішу прогулянку по місту, якщо дозволить час. Потім виїжджаємо в село Невицьке для огляду Невицького замку, в 12 км від Ужгорода. Після огляду прямуємо в село Лумшори, де розміщуємося в приватній садибі.

Ужгородський замок - історичне серце міста Ужгород на Закарпатті. Замок був зведений в Середні віки магнатами Другетами, потім неодноразово перебудовувався, нині відкритий як музею.

Невицький замок був побудований в XIII столітті на вершині пагорба над долиною річки Уж на місці більш раннього дерев'яного укріплення. У 1241 році був зруйнований ордами татаро-монголів, але в другій половині XIII століття був відновлений. З розвитком вогнепальної зброї замок постійно удосконалився і перебудовувався і остаточного вигляду набув на початку XVI століття. У 1644 році замок захопив і зруйнував трансильванський воєвода Дьордь Ракоці. З тих пір замок не відновлювався і дійшов до наших часів у вигляді руїн.

Закарпатський музей народної архітектури та побуту в Ужгороді складається з архітектурних пам'яток старовинного закарпатського села і зразків найдавніших і найбільш поширених видів народного прикладного мистецтва. У музеї під відкритим небом розміщені 7 садиб, 6 житлових будівель, церква, дзвіниця, школа, кузня, млин, корчма. У музеї зберігається понад 14 тисяч експонатів.

Рано вранці, розім'явши відпочилі за два дні в автоекскурсійній частині маршруту ноги, взявши з собою воду, теплі речі, перекус і гарний настрій, без зайвих речей піднімаємося на гору Полонина Руна (1479 м), відому покинутою стратегічною ракетною базою на її вершині. Відкриваються з неї види на навколишні хребти,що на тлі ракетних шахт створюють відчуття картини далекого майбутнього. Цікава розповідь інструктора про ці місця доповнює загальне враження. По дорозі на гору знайомимося з високогірним селом Лумшори - курортній столиці Перечинського району Закарпаття, відомого своїми чанами - величезними казанами, в яких «варяться» 5-6 чоловік одночасно. Після досить складної прогулянки (24 км туди-назад) на Полонину Руну повертаємося в садибу, де нас вже чекає розігрітий до 38 градусів чан, купання в якому з періодичним зануренням в гірську річку Туріцу отнічно знімає накопичену за день втому.

Смачно поснідавши, здійснюємо пішу екскурсію до водоспаду Партизан, що в 5 км від садиби. Після повернення в садибу завантажуємо речі і виїжджаємо до Львова через відомий бальнеологічний курорт Поляна, де матимемо можливість скуштувати смачної мінеральної води. Далі зупинимося на обід в корчмі на Латорському перевалі - межі Львівської та Закарпатської областей і, поки будуть готувати замовлені нами страви, буде можливість закупитися карпатськими сувенірами на ринку, що в 10 метрах від корчми. Після смачного обіду продовжуємо шлях до Львова. У районі 18:00 за Київським часом приїжджаємо на головний вокзал міста.

Після повернення до Львова рекомендуємо затриматися на пару днів. В Україні є міста, в яких можна побачити багато цікавого, і Львів серед них на першому місці! Можна поселитися в недорогому хостелі і надзвичайно захоплююче провести час.


Примітки:

• Протягом дня протяжність маршруту може скорочуватися при недостатній фізичній підготовці або бажанні учасників продовжити перебування на якомусь об'єкті на маршруті, огляді пам'ятки осторонь від заданого шляху і т.п.

• Можлива участь сімей з дітьми (від десяти років). Але враховуйте, що на маршруті багато тривалих переїздів, переконайтеся, що дитина добре переносить дорогу на автотранспорті, а також зауважте, що частину піших екскурсій можливо доведеться пропустити.


Що включено у вартість:

• Робота інструктора • Надання транспорту з водіями в залежності від кількості учасників • Оплата бензину на маршруті • Проживання в комфортабельних садибах • Оплата екскурсій по програмі • В'їзд/вхід на території національних парків, замків і т.п. • Канатна дорога в пішій частині маршруту на 2-й і 3-й дні туру • Триразове гаряче харчування (в пішій частині - обід - перекус/гарячий чай) • Переїзд від місця початку маршруту у Львові до його закінчення • Купання в чанах в селі Лумшори • Баня в селі Пилипець на 2-й день туру • Купання в термальних водах в селі Косино • Екскурсія по винних підвалах з дегустацією вин


Що НЕ включено у вартість:

• Ж/д квитки • Харчування в поїзді • Сувеніри


Важливо:

Обмеження максимальної кількості учасників до 12 чоловік! Це пов'язано з наявністю конкретної кількості місць в транспорті і садибах.


Як дістатися:

• Туди. Їдемо до станції Львів. Інструктор В'ячеслав Зотов зустрічає всіх біля головного входу Ж/Д вокзалу у Львові о 10 ранку за місцевим часом в 1й день походу. Можна прибути на день-два раніше, погуляти по Львову - допоможемо забронювати недорогий костел!

• Назад. Рекомендується брати квитки з відправленням не раніше 18 години за місцевим часом. А якщо є можливість - затриматися на пару днів у Львові. Можна поселитися в недорогому хостелі (допоможемо забронювати місця) і провести час весело і цікаво!